• Textová podstrana

      • Základná škola SNP 1484, SNP 1484/143, Považská Bystrica, 01707

         

        Úvodná stránka

         

         

         

         

        Školský poriadok základnej školy

         

        Školský poriadok Základnej školy, SNP 1484 v Považskej Bystrici je súhrn pravidiel,

        ktorými sa zabezpečuje riadny chod školy. Podľa jeho pravidiel sa riadi každý žiak a zákonný zástupca žiaka školy.

        Jeho dodržiavanie vyžadujú všetci zamestnanci školy. Priebežne kontrolujú jeho plnenie.

         

        Školský poriadok vydáva riaditeľka školy po prerokovaní v pedagogickej rade dňa 2.9.2019  v súlade s nasledujúcimi právnymi normami:

          • Zákon č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
          • Zákon č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
          • Vyhláška MŠ SR č. 231/2009 Z.z. o podrobnostiach o organizácii školského roka na základných školách, na stredných školách, na základných umeleckých školách, na praktických školách, na odborných učilištiach a na jazykových školách,
          • Vyhláška č. 203/2015 Z.z. o základnej škole,
          • Dohovor o právach dieťaťa,
          • Smernica č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov na školách a školských zariadeniach,
          • Metodický pokyn č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy,
          •  Pedagogicko-organizačné pokyny pre príslušný školský rok.

         

         

        Školský poriadok obsahuje tieto články:

        I    Práva a povinnosti žiakov

        II    Organizácia vyučovania

        III    Práva a povinnosti zákonných zástupcov

        IV   Informačný systém

        V    Výchovné opatrenia, Komisionálne skúšky

        VI    Záverečné ustanovenia

         

        1. Práva a povinnosti žiakov 

        Práva žiaka sú zakotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv, deklarácii práv dieťaťa, v Dohovore o právach dieťaťa a v iných medzinárodných dokumentoch zaoberajúcich sa ochranou ľudských práv a práv dieťaťa.

        • Právo na vzdelanie – Základné vzdelanie má žiak právo dostať bezplatne. Má právo zúčastňovať sa všetkých školou organizovaných akcií, besied, výletov a exkurzií po splnení vopred dohodnutých podmienok. Má právo primerane využívať zariadenie učebne, výpočtovú techniku a knižnicu. Má právo na vzdelanie v materinskom jazyku. Má právo na jemu zrozumiteľný výklad a možnosť položiť otázky týkajúce sa učiva.
        • Právo na názor – Žiak má právo slušným spôsobom povedať svoj názor. Má právo klásť otázky k učivu a dostať na ne odpoveď. Má právo požiadať učiteľa alebo vedenie školy o vysvetlenie otázok a problémov, ktoré sa týkajú života školy.
        • Právo slobody prejavu – Žiak má právo formulovať vlastné názory a tieto slobodne vyjadrovať. Toto právo však musí byť v súlade s právnymi normami Slovenskej republiky a nesmie byť v rozpore alebo potláčať práva a povesť iného človeka, nesmie ohrozovať bezpečnosť, poriadok, zdravie, morálku.
        • Právo na pokojné zhromažďovanie a združovanie sa - Žiaci majú právo združovať sa v detských a mládežníckych organizáciách, v záujmových krúžkoch v škole, zapájať sa do rôznych mimoškolských, kultúrnych, športových a iných aktivít. Žiaci majú tiež právo organizovať svoje aktivity v priestoroch školy, ak toto bude vopred organizačne zabezpečené a odsúhlasené riaditeľstvom školy.
        • Právo na objektívne hodnotenie - Žiak má právo na objektívne skúšanie a hodnotenie v súlade s metodickým pokynom č. 22/2011 MŠ SR na hodnotenie žiakov základnej školy a Zákonom č. 245//2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Vyhláškou č. 320/2008 Z.z. o základnej škole.
        • Právo na ochranu zdravia - Je povinnosťou školy zabezpečiť žiakovi ochranu zdravia a bezpečnosť pri vyučovaní, ako aj dodržiavanie základných psychohygienických noriem. Žiak má právo na ochranu pred ponižovaním, šikanovaním, týraním a inými formami útlaku a diskriminácie. Má právo na ochranu pred drogovými závislosťami.
        • Právo na voľný čas - Žiak má právo na voľný čas, organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny.
        • Právo na ochranu súkromia, slobodu myslenia, svedomia a náboženstva - Žiak má právo na zákonnú ochranu proti zásahom a útokom na súkromný život, do svojej rodiny a domova, do korešpondencie, do cti a povesti. O žiakoch možno zhromažďovať len základné údaje týkajúce sa identifikácie osoby: meno a priezvisko, dátum narodenia, bydlisko, rodné číslo, štátnu príslušnosť, národnosť, osobné údaje týkajúce sa jeho zdravia a mentálnej identity. Zhromažďované údaje je potrebné chrániť pred prístupom nepovolených osôb a zachovávať o nich mlčanlivosť.
        • Právo na ochranu pred negatívnymi a zdravie ohrozujúcimi vplyvmi - Žiak má právo na prostredie, ktoré neohrozuje jeho zdravý duševný a telesný vývin, na prostredie, kde nie je ohrozované jeho zdravie a život. Žiak musí byť chránený predovšetkým:
          1. pred nezákonným užívaním narkotických a psychotropných látok,
          2. pred užívaním alkoholických nápojov akéhokoľvek druhu a fajčením,
          3. pred sexuálnym využívaním a zneužívaním, vrátane prostitúcie a pornografie,
          4. krutým trestaním, týraním, mučením, ponižovaním, šikanovaním, obmedzovaním.
        • Právo na omyl - Žiak má právo na omyl, zmenu názoru a právo na vývin. Môže sa pomýliť, prípadne niečo zabudnúť, nezabúda sa však ospravedlniť. Učiteľ mu umožní, aby svoj omyl alebo chybu napravil.
        • Právo zdravotne znevýhodnených žiakov - Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a so zdravotnými obmedzeniami má právo na zvláštnu starostlivosť a vzdelávanie, aby dosiahol čo najvyššiu mieru samostatnosti a mohol viesť plnohodnotný spoločenský život.
        • Ochrana pred diskrimináciou a princíp rovnosti - Žiak má právo na ochranu pred diskrimináciou v prístupe učiteľa k nemu, v komunikácii a v procese hodnotenia so zachovaním princípu rovnosti pre všetkých žiakov.

         

        Povinnosti žiaka:

         

        Odsek č.1  Príchod žiakov do školy

         

          1. Žiak je povinný chodiť na vyučovanie pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín. Do budovy školy prichádza najneskôr 10 minút pred začatím vyučovania.
          2. Žiak sa prezúva pri skrinkách vo vestibule školy. Svoju obuv si po prezutí uzamkne do skrinky. Žiak zostáva prezutý počas celého vyučovania. Prezuvky musia byť čisté, nesmú mať čiernu gumenú podrážku. Do skrinky si žiak uzamkne aj svoje ošatenie (vetrovku, čiapku, šiltovku).
          3. V budove školy nie je dovolené používať kolieskové korčule, topánky s kolieskami, kolobežky a iné dopravné prostriedky z bezpečnostných dôvodov.
          4. Budova školy sa o 7.50 uzavrie.
          5. Pri opakovanom ( 3-krát) oneskorenom príchode žiaka do školy z dôvodu nedbanlivosti bude žiakovi zarátaná jedna neospravedlnená hodina.

         

        Odsek č.2 Správanie sa žiakov počas vyučovania

         

        1. Po zazvonení žiak sedí na svojom mieste, má pripravené všetky pomôcky na vyučovaciu hodinu. Po zazvonení nie je dovolené žiakom vybiehať na chodbu a vykúkať na chodbu spoza dverí.
        2. Žiak sedí na svojom mieste podľa príslušného zasadacieho poriadku a svojvoľne sa nepresádza počas vyučovacích hodín.
        3. Žiak na vyučovaní sedí slušne, pozorne, sleduje učiteľov výklad i odpovede spolužiakov, aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje a nevyrušuje.
        4. Ak chce žiak slovo na vyučovaní, prihlási sa a čaká na vyzvanie od učiteľa. Učiteľovi ani spolužiakom neskáče počas hodiny do reči.
        5. Žiak si nosí do školy všetky učebné pomôcky podľa pokynov vyučujúcich.
        6. Žiaci do odborných učební prichádzajú a odchádzajú pod dozorom vyučujúceho.
        7. Žiak je povinný chrániť svoje zdravie i zdravie svojich spolužiakov, a preto do školy nenosí predmety (nože, ostré predmety, výbušniny, pyrotechnika, zbrane) ohrozujúce seba, spolužiakov a pracovníkov školy. V areáli školy je zakázané fajčenie, pitie a držanie alkoholických a energetických nápojov, užívanie a držanie omamných látok a drog, cigariet.
        8. Žiak nesmie používať vulgárne slová ani gestá na kohokoľvek adresu, fyzické a psychické násilie ani žiadne prejavy šikanovania. Toto dodržiava i mimo školy, v dopravných prostriedkoch, atď.
        9. Na vyučovanie neodporúčame nosiť cenné veci ani vyššiu sumu peňazí, keďže škola za stratu peňazí a cenných vecí nezodpovedá.
        10. Mobilný telefón si žiak po príchode do školy uloží do skrinky. Ak žiak použije mobilný telefón počas vyučovania alebo prestávok bez súhlasu vyučujúceho, bude mu tento odobratý a vyzdvihnúť si ho môže zákonný zástupca u riaditeľa, zástupcu alebo vyučujúceho.
        11. Je prísne zakázané vyhotovovať záznamy v prostredí školy bez súhlasu vyučujúceho, šíriť ich ďalej a nabíjať si mobilné telefóny v triedach.
        12. Za odcudzenie mobilného telefónu škola nenesie žiadnu zodpovednosť.
        13. Žiak je zodpovedný za učebnice a učebné pomôcky, chráni ich primeraným spôsobom. Za prípadné poškodenie je povinný uhradiť príslušnú finančnú hodnotu alebo zabezpečiť novú učebnicu, príp. učebnú pomôcku.
        14. Žiak udržiava svoje miesto, triedu a iné školské priestory počas vyučovania v čistote, chráni školský majetok pred poškodením. Pri poškodení školského majetku je žiak a jeho zákonný zástupca povinný nahradiť vzniknutú škodu a zabezpečiť odstránenie poškodenia.
        15. Každé zistené poškodenie žiak ohlási triednemu učiteľovi. Spôsobené škody v triede uhradia žiaci, ktorí ich spôsobili, ak sa vinník nezistí, škodu uhradí kolektív triedy.
        16. V priestoroch školy i školskej jedálne je zakázané nosiť na hlavách šiltovky, čiapky a kapucne.
        17. Žiak musí vyť v škole čisto a vhodne oblečený a upravený (dovolené nie je výstredné oblečenie, líčenie i účesy). Žiak a jeho zákonný zástupca dbá na dodržiavanie osobnej hygieny, vlasov i nechtov.
        18. Žiak svojvoľne počas vyučovanie nesmie opustiť areál a budovu školy. V školského vyučovania (vrátane prestávok) nie je možné, aby žiak svojvoľne odišiel domov alebo do blízkeho obchodu. Počas vyučovania môže žiak odísť zo školy len na základe písomnej požiadavky zákonného zástupcu. Žiaka uvoľňuje triedny učiteľ.
        19. So všeobecnými hodnotiacimi kritériami budú žiaci oboznámení na hodinách s triednym učiteľom a na jednotlivých vyučovacích predmetoch vyučujúcimi.

         

         

        Odsek č.3 Správanie žiakov počas prestávky

         

        1. Každý žiak má právo na prestávku podľa stanoveného rozvrhu hodín.
        2. Cez malé prestávky sa žiaci zdržiavajú v triede a pripravujú si pomôcky na ďalšie vyučovacie hodiny. Opustenie triedy hlásia vždy dozor konajúcemu vyučujúcemu. Žiaci si v triede je zakázané hádzať si a kopať do lopty alebo iných športových pomôcok, naháňať sa z bezpečnostného hľadiska. Nájdené športové pomôcky budú žiakom odobraté dozor konajúcim učiteľom.
        3. Nákup v školskom automate je možný len cez veľkú prestávku.
        4. Žiaci neopúšťajú chodbu, triedu svojvoľne bez vedomia dozor konajúceho počas malých prestávok.
        5. Počas veľkej prestávky sa v prípade priaznivého počasia vychádza z budovy školy na školský dvor. V prípade nepriaznivého počasia žiaci opustia triedu a prechádzajú sa na chodbách školy. V triede je dovolené zostať len týždenníkom.
        6. Žiakom sa prísne zakazuje počas prestávok zdržiavať na schodiskách, vykláňať z okien, behať a bezdôvodne sa prechádzať po celej škole, ako i opustiť budovu a areál školy. Žiaci sú povinní rešpektovať a riadiť sa pokynmi učiteľov.
        7. Klopať na zborovňu, riaditeľňu a do kancelárie zástupcov riaditeľa školy je povolené len v nevyhnutných prípadoch. Potrebné záležitosti si žiaci vybavujú prostredníctvom svojho triedneho učiteľa. Čas vydávania pomôcok na vyučovanie si stanovujú vyučujúci jednotlivých predmetov.
        8. Správanie žiaka musí byť v duchu znášanlivosti, rovnosti pohlavia, bez znakov etnických, či náboženských rozporov, prvky šikanovania alebo vydierania budú hodnotené ako vážny priestupok. Za prvky šikanovania sa považuje dlhšie trvajúci úmyselný  výsmech, vydieranie, ponižovanie, fyzické aj psychické ubližovanie, bitky, nadávky a hanlivé prezývky.

         

        Odsek č.4 Správanie sa žiakov v školskej jedálni

         

        1. Po príchode do školskej jedálne žiak slušne čaká v rade, nepredbieha sa a rešpektuje pokyny dozoru.
        2. Pri výdajnom okienku sa zaregistruje prostredníctvom čipu.
        3. Po ukončení obeda žiak odnesie použitý riad a zanechá na stole poriadok.
        4. Odpad z ovocia, jogurtov, džúsov a iných potravín vydaných pri obede vhadzuje do smetného koša a neznečisťuje vnútorné ani vonkajšie prostredie školy.
        5. Školské tašky, ošatenie a iné osobné veci má žiak počas obeda uložené vo svojej skrinke.
        6. Žiak nesmie poškodzovať zariadenie ŠJ a ani vynášať riad zo ŠJ. Úmyselne poškodené zariadenie je žiak a jeho zákonný zástupca nahradiť novým.

         

        Odsek č.5 Odchod žiakov zo školy

         

        1. Po skončení vyučovania si každý žiak urobí poriadok na svojom mieste v triede alebo učebni. Postupuje podľa pokynov vyučujúceho.
        2. V budove školy je zakázané zdržiavať sa bezdôvodne a bez dozoru. Po ukončení vyučovania žiak odchádza domov sám alebo v sprievode zákonného zástupcu.
        3. Žiak sa riadi pravidlami slušného správania aj v čase mimo vyučovania. Zdvorilo a slušne sa správa k dospelým, starším občanom i malým deťom.
        4. Žiak si chráni svoje zdravie i mimo vyučovania, vyhýba sa zdraviu škodlivým činnostiam, napr. pitie alkoholických a energetických nápojov, fajčenie, užívanie drog a iných omamných látok, atď.

         

        Odsek č.6  Dochádzka žiaka do školy

         

        1. Žiak do školy prichádza pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín. Počas vyučovania sa zúčastňuje aktivít, akcií organizovaných školou.
        2. Žiak si do školy bez súhlasu triedneho učiteľa alebo iného vyučujúceho nenosí žiadne zvieratá.
        3. Vyučovanie a podujatia školy môže žiak vymeškať len zo zdravotných dôvodov, pre vážnu udalosť v rodine alebo nepredvídané dopravné situácie (nutné preukázať dostatočným spôsobom).
        4. V prípade 30 %-ného vymeškania hodín z daného predmetu za polrok je možné na podnet vyučujúceho nariadiť žiakovi vykonanie komisionálnych (absenčných) skúšok.
        5. Ak nemôže prísť žiak do školy pre vopred známu príčinu, zákonný zástupca to vopred oznámi triednemu učiteľovi a požiada o uvoľnenie žiaka z vyučovania. 
        6. Zákonný zástupca musí oznámiť triednemu učiteľovi príčinu neprítomnosti do 24 hodín, a to osobne, telefonicky alebo mailom. Žiak prinesie písomnú ospravedlnenku alebo rodič ospravedlnení žiaka prostredníctvom EDUPAGE najneskôr do 3 dní po nástupe do školy, v opačnom prípade budú vymeškané hodiny vyhodnotené ako neospravedlnené.
        7. Ak žiak vynechá vyučovanie (zdravotné, rodinné dôvody, reprezentácia na súťažiach), je povinný informovať sa o prebratom učive a domácich úlohách.
        8. Rodič môže ospravedlniť neprítomnosť žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni. V prípade dlhšej neprítomnosti je potrebné lekárske potvrdenie.
        9. Po prihlásení sa do ŠKD a záujmových útvarov je ich účasť záväzná.
        10. Žiak je povinný mať pri sebe každý deň elektronický čip pre registráciu dochádzky a tento využívať výhradne osobne. Je povinný vždy zaregistrovať svoj príchod a odchod.

         

        1. Organizácia vyučovania

         

        Vyučovacia hodina začína spravidla o 7.50 a končí 13.10. Vyučovacia hodina trvá 45 minút.

         

        1. hodina

        7.00 – 7.45

        1. hodina

        7.50 – 8.35

        1. hodina

        8.40 – 9.25

        1. hodina

        9.35 – 10.20

        1. hodina

        10.40 – 11.25

        1. hodina

        11.35 – 12.20

        1. hodina

        12.25 – 13.10

        1. hodina

        13.35 – 14.20

         

         

         

         

        1. Práva a povinnosti zákonných zástupcov

         

        A Zákonný zástupca má právo:

        1. na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti.
        2. oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy a školským
          poriadkom, správou o výchovno-vzdelávacej činnosti.
        3. na vzdelávanie svojho dieťaťa bez diskriminácie.
        4. na individuálny prístup k svojmu dieťaťu vo výchove a vzdelávaní v škole.
        5. byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa, na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa, zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
        6. vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom
          orgánov školskej samosprávy.
        7. byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po
          predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
        8. nahliadnuť do písomných prác svojho dieťaťa, nie ich však kopírovať.
        9. požiadať o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania.

         

        B Povinnosťou zákonného zástupcu je:

        1. prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas,
        2. vytvoriť pre dieťa podmienky na adekvátnu prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností,
        3. dodržiavať organizáciu vyučovania, na vyučovanie vodiť deti včas a nepovoliť svojmu dieťaťu prinášať veci, ktoré by ohrozovali zdravie a bezpečnosť iných žiakov a pracovníkov ZŠ,
        4. dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
        5. dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
        6. informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
        7. nahradiť vzniknutú škodu, ktorú žiak spôsobil z nedbanlivosti alebo úmyselne,
        8. poskytnúť škole na vyžiadanie údaje v rozsahu:
        • meno a priezvisko žiaka,
        • dátum a miesto narodenia žiaka,
        • rodné číslo žiaka,
        • národnosť žiaka,
        • štátne občianstvo žiaka,
        • adresa trvalého bydliska žiaka,
        • adresa bydliska, z ktorého žiak dochádza do školy,
        • výsledky správ žiaka z pedagogicko-psychologickej a špeciálno-pedagogickej diagnostiky,
        • identifikáciu zákonných zástupcov (meno a priezvisko, adresa zamestnávateľa, trvalé bydlisko, telefónny a emailový kontakt),
        1. pravidelne kontrolovať elektronickú žiacku knižku alebo slovníček dieťaťa,
        2. nevstupovať do tried a učební a nenarúšať výchovno-vzdelávací proces kontaktovaním učiteľa mimo konzultačných hodín alebo vopred dohodnutých s pedagogickým pracovníkom alebo riaditeľom školy.

         

        IV. Systém informovania

         

        1. Škola priebežne informuje rodičov o výsledkoch výchovno-vzdelávacieho procesu prostredníctvom žiackej knižky alebo slovníčka.
        2. Známky žiaka sú zaznamenávané v elektronickej žiackej knižke.
        3.  Na spoluprácu a informovanie rodičov škola využíva aj možnosť osobných pohovorov so zákonnými zástupcami v prítomnosti vedenia školy, osobných konzultácií cez konzultačné hodiny s jednotlivými vyučujúcimi, triedne a plenárne rodičovské združenia.
        4. Triedny učiteľ informuje zákonných zástupcov o správaní dieťaťa osobne, telefonicky alebo  prostredníctvom elektronickej žiackej knižky, popr. slovníčka.
        5. Školské zariadenie a triedny učiteľ informuje rodičov o organizovaní rôznych podujatí a aktivít v škole i mimo nej.
        6. Učiteľ oznamuje rodičom nielen nepriaznivé správy o ich deťoch, ale aj kladné hodnotenia a pochvaly.
        7. Ak žiak vymešká bez ospravedlnenia viac ako 15 vyučovacích hodín mesačne, riaditeľ školy bezodkladne oznámi túto skutočnosť obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt a Úradu práce sociálnych vecí a rodiny. 
        8. Ak žiak vymešká bez ospravedlnenia viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku, riaditeľ túto skutočnosť oznámi obci, ktorá je povinná začať priestupkové konanie podľa § 6 ods. 4 a § 37 zákona č. 596/2003 Z.z a podľa § 31 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
        9. Ak žiak vymešká bez ospravedlnenia viac ako100 vyučovacích hodín, obec podáva v zmysle § 211 TZ trestné oznámenie na zákonných zástupcov žiaka pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozovania mravnej výchovy mládeže.
        10. Rodič v prípade podozrenia na šikanovanie informuje triedneho učiteľa, výchovného poradcu školy, ktorí problém budú riešiť aj za pomoci odborníkov.

         

            1. Výchovné opatrenia

         

        Výchovnými opatreniami sú pochvaly, napomenutia a iné ocenenia a opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov. V prípade splnenia podmienok pre súčasného udelenia pochvaly aj pokarhania riaditeľom školy o udelení výchovných opatrení rozhodne hlasovaním pedagogická rada.

         

        1. Pochvaly

        Pochvala triednym učiteľom sa udeľuje:

              1. za reprezentáciu triedy,
              2. príkladné slušné správanie a budovanie dobrých medziľudských vzťahov v kolektíve triedy.

         

        Pochvala riaditeľom školy sa udeľuje:

        1. za úspešnú reprezentáciu školy (okresné, krajské a celoslovenské kolá súťaží),
        2. za nezištnú pomoc, vysoko humánny prístup k ľuďom, príkladný čin, verejné uznanie inou osobou alebo inštitúciou.

         

        1. Opatrenia za porušovanie školského poriadku

         

        Napomenutie triednym učiteľom:

        1. za menej závažné neopakujúce sa porušenie školského poriadku,
        2. za neprezúvanie sa,
        3. za 1 – 3 poznámky v elektronickej žiackej knižke,
        4. za 1 – 2 neospravedlnené hodiny.

         

        Pokarhanie triednym učiteľom:

        1. za nevhodné, drzé správanie voči spolužiakom a zamestnancom školy,
        2. za 3  - 4 neospravedlnené hodiny,
        3. za menej závažné porušenie školského poriadku,
        4. za 4 -6 poznámok v elektronickej žiackej knižke.

         

        Pokarhanie riaditeľom školy:

        1. za 5 – 10 hodín neospravedlnených hodín, zákonný zástupca bude predvolaný na pohovor,
        2. úmyselné poškodenie zdravia spolužiaka,
        3. za prejavy šikanovania spolužiaka,
        4. za podvádzanie,
        5. opakujúce sa nevhodné, neslušné a drzé správanie voči zamestnancom školy,
        6. vulgárne vyjadrovanie na adresu učiteľa alebo spolužiaka,
        7. úmyselné poškodenie majetku školy,
        8. krádež vecí v škole,
        9. za fajčenie, pitie alkoholu a užívanie a prechovávanie narkotík v areáli školy, pričom bude zákonný zástupca predvolaný do školy na osobný pohovor a bude informovaný o pokarhaní RŠ,
        10. za použitie mobilného telefónu bez súhlasu.

         

        Znížená známka zo správania na stupeň 2 (uspokojivé):

        1. 11 – 20 neospravedlnených hodín,
        2. za opakované fajčenie, používanie alkoholických nápojov a iných druhov omamných látok v školských priestoroch a na školských akciách a narúšanie mravnej výchovy,
        3. za prinášanie do školy alebo na činnosti organizované školou veci ohrozujúce život a zdravie a veci rozptyľujúce pozornosť ostatných žiakov,
        4. za závažné porušovanie školského poriadku,
        5. za opakované používanie mobilného telefónu počas vyučovania, za zhotovovanie zvukových a obrazových správ a ich šírenie bez súhlasu pedagóga,
        6. za opakované úmyselné poškodenie majetku školy,
        7. za fyzický útok na zamestnanca školy, ktorý má právo podať trestné oznámenie na polícii,
        8. za opakované krádeže v areáli školy.

         

        Znížená známka zo správania na stupeň 3 (menej uspokojivé):

        1. za 21 – 30 neospravedlnených hodín,
        2. za opakujúce sa závažné priestupky voči školskému poriadku,
        3. za opakované fyzické a verbálne útoky na zamestnancov školy,
        4. za opakujúce sa šikanovanie spolužiakov,
        5. za opakujúce sa krádeže, vydieranie a vandalizmus. 

         

        Znížená známka zo správania na stupeň 4 (neuspokojivé):

        1. za 31 a viac neospravedlnených hodín,
        2. páchanie takého činu, ktorým by bola ohrozená výchova, bezpečnosť a život ostatných žiakov,
        3. za opakujúce sa závažné priestupky voči školskému poriadku.

         

        Pri akomkoľvek náznaku, prejavoch šikanovania bude škola postupovať podľa Smernice č.36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach.

         

        Ochrana majetku školy

        Pri úmyselnom aj neúmyselnom poškodení majetku školy v budove školy i v areáli je žiak a jeho zákonný zástupca povinný nahradiť škodu, resp. zabezpečiť výmenu kus za kus. Uvedené sa týka aj poškodenia učebníc.

         

        1. Ochranné opatrenie na upokojenie žiaka

         

        Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľka školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy bezodkladne privolá:

        • zákonného zástupcu, ktorý za žiaka preberá zodpovednosť,
        • zdravotnú pomoc,
        • policajný zbor.

        O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľka školy písomný záznam.

         

        Komisionálne skúšky

         

        Žiak bude klasifikovaný na základe výsledkov komisionálnej skúšky:

        1. keď žiak alebo jeho zákonný zástupca požiada o preskúšanie žiaka,
        2. na základe rozhodnutia školy, keď žiak zamešká v jednom polroku viac ako 30% z počtu hodín a nemá dostatok známok,
        3. na podnet riaditeľa školy,
        4. keď má na konci druhého polroka nedostatočný prospech najviac z dvoch predmetov.

         

        Žiak, ktorý bez vážnych dôvodov nepríde na opravnú alebo komisionálnu skúšku, sa klasifikuje z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal robiť opravnú alebo komisionálnu skúšku stupňom prospechu nedostatočný.

        Ak je žiak v čase konania opravnej alebo komisionálnej skúšku skúšky chorý, zákonný zástupca môže požiadať riaditeľa školy o náhradný termín.

        Ak žiak nevykonal úspešne opravnú skúšku, opakuje ročník. Výsledok komisionálnej skúšky je pre žiaka konečný.

         

            1. Záverečné ustanovenia
        • Povinnosťou triedneho učiteľa je oboznámiť žiakov so školským poriadkom na začiatku školského roka a podľa potreby aj na triednických hodinách.
        • Rodičia sú oboznámení so školským poriadkom na plenárnom alebo rodičovskom združení, prostredníctvom informačnej tabule vo vestibule a školy a na webovej stránke školy.
        • Zmeny a doplnky školského poriadku prerokované v pedagogickej rade schvaľuje riaditeľ školy.
        • Školský poriadok nadobúda účinnosť dňom schválenia riaditeľom školy.
        • Školský poriadok je záväzný pre každého zamestnanca a žiaka školy.

        Tento školský poriadok nadobúda platnosť 1.9.2022.

    • Kontakty

      • Základná škola, SNP 1484, Považská Bystrica
      • 042 4261286
      • SNP 1484/143, 017 07 Považská Bystrica 01707 Považská Bystrica Slovakia
      • Riaditeľ školy: PaedDr. Jana Brigantová, 042 4261286, 0903 261 286
      • Zástupca riaditeľa: Mgr. Martina Pavlíková, zástupca riaditeľa pre I. stupeň, 042 4261287 Mgr. Michal Bajzík, zástupca riaditeľa pre II. stupeň, 0903590584
      • Vedúca školskej jedálne: Bc. Daniela Mlyniská, 042 4362240
      • Ekonomický úsek a PAM: Jana Strašíková, Jana Uríková, 042 4261288
    • Prihlásenie