• Aké sú dôvody na odklad PŠD?

• Dôvody na odklad plnenia školskej dochádzky dieťaťa:

· dieťa sa narodilo medzi májom a augustom pred šiestimi rokmi;

· má problémy s výslovnosťou alebo nevie formulovať vety;

· nevydrží sa sústrediť (15min jedna činnosť) a nezapamätá si vetu;

· nedokáže sa orientovať v čase, neovláda priestorovú orientáciu;

· nevie dodržiavať základnú hygienu, samostatne sa obliekať, obúvať, vyzliekať, nevie stolovať;

· nepozná údaje o sebe (rodine,  svoj vek);

· nemá záujem o učenie, nie je prirodzene zvedavé na nové veci, nekladie otázky;

Pri pochybnostiach, či je dieťa dostatočne pripravené pre školskú dochádzku, je potrebné navštíviť CPPP a P, kde psychológ dokáže presnejšie zistiť úroveň školskej pripravenosti dieťaťa a poradí, ako sa môže dieťa pripravovať na školu v tej oblasti, v ktorej má ešte problémy a poskytne bezplatne aj vhodné podnety a materiály.

Ak má dieťa zdravotné oslabenie, prípadne  zákonnému zástupcovi známe iné okolnosti, ktoré môžu ovplyvniť výchovno-vzdelávací proces, mal by o tom rodič vo vlastnom záujme a predovšetkým v záujme svojho dieťaťa informovať školu. V takýchto špecifických prípadoch je potrebné, aby sa dieťaťu venovali špeciálny pedagóg, školský psychológ, asistent učiteľa, dieťaťa.