Úlohy výchovného poradcu
Plán práce výchovného poradcu je vypracovaný v súlade s Plánom práce školy pre školský rok 2024/2025 a dokumentom Sprievodca školským rokom na tento školský rok. Základným podkladovým dokumentom plánu je zákon NR SR č. 245/2008 (školský zákon), vyhláška MŠ SR o základnej škole (č. 223/2022).
Náplňou práce výchovného poradcu je školské poradenstvo v otázkach výchovy, vzdelávania a profesijnej orientácie detí a v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu detí. Zabezpečuje vyšetrenia žiakov u psychológa a špeciálneho pedagóga v CPP. Ponúka rodičom a žiakom služby vo vyššie uvedených oblastiach, ktoré vykonáva v koordinácii s vedením školy, s učiteľmi, s pedagogickými asistentmi a odbornými zamestnancami poradenských zariadení. Ďalšou oblasťou práce výchovného poradcu na našej škole je pomoc pri výbere profesionálneho zamerania žiakov a jeho uplatnenie pri štúdiu na vhodnom type strednej školy. Poskytuje konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov, informuje ich o otázkach štúdia na SŠ a pri voľbe povolania.
Úlohy výchovného poradcu:
- Na evidenciu a spracovanie informácií využívať výpočtovú techniku a program Proforient, na informovanie žiakov venovať priestor práci so stránkami ŠVS.
- Poskytovať individuálnu poradenskú, konzultačnú a metodickú pomoc pre žiakov 9., 8. a 5. ročníkov a rodičov o možnostiach štúdia na stredných školách.
- Uskutočniť spoločné stretnutie rodičov žiakov 9. ročníka.
- Podať žiakom a zákonným zástupcom informácie - pre záujemcov o štúdium na SŠ informácie o aktuálnom stave a trendoch vývoja nezamestnanosti absolventov SŠ. Detailnejšie informácie o SŠ sú dostupné na www.cvtisr.sk v časti Info o školstve/Regionálne školstvo aj na www http://mapaskol.iedu.sk/.
- Venovať osobitnú pozornosť približovaniu možností systému duálneho vzdelávania a ostatných foriem odborného vzdelávania a prípravy v technických odboroch žiakom a zákonným zástupcom.
- Využívať informácie o aktuálnej ponuke učebných miest v systéme duálneho vzdelávania zverejnenej na www.dualnysystem.sk.
- Pravidelne sledovať a so žiakmi vyhodnocovať informácie zo stránky www.svs.edu.sk.
- Vedenie evidencie žiakov končiacich v danom školskom roku dochádzku na základnej škole – pravidelne dopĺňať program Proforient.
- Sledovať harmonogram zberu informácií k prijímaniu uchádzačov so základným vzdelaním na denné štúdium stredných škôl pre daný školský rok.
- Zadeliť začlenených žiakov do skupín pre Testovanie 9.
- Žiakom deviatych ročníkov dať do pozornosti dôležitosť Celoslovenského testovania deviatakov (TESTOVANIE 9 - 2025), ktorého výsledky sú jedným z dôležitých faktorov pre prijatie na stredné školy.
- Koordinovať organizačné zabezpečenie celoštátneho Testovania 9 – 2025.
- Spropagovať na základe ponuky informácie o dňoch otvorených dverí na stredných školách.
- Zabezpečovať materiály a pomôcky pre informačnú a poradenskú prácu k profesijnej orientácii, zostaviť informačnú nástenku.
- V spolupráci s CPP testovať žiakov 9. ročníka k voľbe povolania a pomáhať im zorientovať sa vo svojich schopnostiach v súlade s možnosťami správnej voľby povolania – profesijná orientácia.
- Študovať dokumenty, sledovať internetové stránky stredných škôl a internetové stránky zaoberajúce sa výberom stredných škôl, trhom práce a informácie ďalej podávať žiakom hlavne 8. a 9. ročníka a ich zákonným zástupcom.
- Spracovať a odoslať prihlášky žiakov 9., 8., a 5. ročníkov na stredné školy a osemročné gymnáziá.
- Spracovať a odovzdať prehľad o rozmiestňovaní žiakov končiacich povinnú školskú dochádzku.
- Na pracovných poradách zaraďovať pravidelné informácie o rozmiestnení žiakov končiacich povinnú školskú dochádzku.
- V spolupráci s vedením školy, triednymi učiteľmi a ostatnými vyučujúcimi napomáhať pri vytváraní podmienok pre vzdelávanie žiakov so ŠVVP s dôrazom na integrovaných žiakov.
- Spolupodieľať sa na vypracúvaní Individuálneho vzdelávacieho programu žiaka so zdravotným znevýhodnením, spolupracovať triednymi učiteľmi, pedagogickými asistentmi a s poradenským zariadením.
- Zúčastňovať sa pri riešení výchovných problémov žiakov.
- Uskutočňovať opatrenia na zamedzenie a eliminovanie šikanovania zo strany spolužiakov, v prípade podozrenia spolupracovať s rodičmi žiakov a s orgánmi činnými v trestnom konaní.
- Spolupracovať s koordinátorom prevencie drogových závislostí a podieľať sa na plnení úloh školy pri prevencii nežiaduceho správania sa žiakov.
- Zúčastňovať sa pohovorov so zákonnými zástupcami a byť nápomocný pri hľadaní riešení v prípade problémového správania žiakov.
- Ponúkať individuálne konzultácie pre žiakov v prípade ich záujmu.
- Spolupracovať s Centrom poradenstva a prevencie, zúčastňovať sa na stretnutiach výchovných poradcov.