• Návšteva MG Art Galérie

     • Literatúra a výtvarné umenie nepochybne patria k sebe. V rámci tvorivého písania žiaci 7. ročníka navštívili v piatok 28.9.2018 MG Art Galériu v Považskej Bystrici, kde momentálne prebieha výstava výtvarníkov Považia pod názvom Kabinet 26. Oboznámili sa nielen s ich tvorbou, ale vyskúšali si aj, aké je to vytvárať takéto umelecké diela. Pomocou interakcie s lektorom sa dozvedeli informácie o obrazoch, prezentovali svoj názor na umelecké diela a rovnako aj svoj pohľad. Každý žiak pod vedením skúseného lektora vytvoril obraz, ktorý ho najviac oslovil a venoval ho autorovi, od ktorého čerpal inšpiráciu. Na hodinách tvorivého písania budú ďalej pracovať s poznatkami, ktoré v galérii nadobudli.

      MG Art Galéria okrem výstav usporadúva aj čítanie poézie pre verejnosť a pre školy. Veľmi radi sa tejto akcie zúčastníme so staršími žiakmi, ktorí tak získajú k literatúre a k poézii bližší vzťah.

     • Korytnačky

     • V stredu sme sa na Pracovnom vyučovaní s III. B preniesli naspäť do leta a vyrobili sme si korytnačky. Tie naše však nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť - stačí ich "kŕmiť" mincami alebo nechať voľne plávať vo vani. A tak budeme mať doma leto každý deň! (Ivana Mičuchová)

     • Okresné kolo v cezpoľnom behu 2019/2020

     • Začiatok školského roka v športových súťažiach už tradične patrí cezpoľnému behu. Naši žiaci nás opäť nesklamali. Chlapci závod vyhrali a postúpili na krajské kolo. Skvelý tímový výkon podtrhli 1. miestom Hojdík Boris, 3. miestom Kľúčik Kristián a 6. miestom Kukos Jozef. Zahanbiť sa nenechali ani dievčatá, v zložení Gunišová Maruška, Španiheľová Katarína a Stopková Lenka obsadili pekné 2. miesto. Gratulujeme a tešíme sa.

     • Anglický týždeň

     • Žiaci,ktorí sa prihlásili na kurz s anglickými lektormi, by mali do stredy 25.9.2019 zaplatiť zálohu 21 €. Inak sa kurzu nebudú môcť záčastniť. Kurz sa začína 30.9.2019.

       

     • Didaktické hry - teoretické 4.B

     • Riešenie mimoriadnych situácií

      Civilná ochrana

      Prvá pomoc

         Takto by si deti poradili s poskytovaním prvej pomoci kamarátovi pri zraneniach - krvácanie, zlomenina a iné vonkajšie poranenia. 

      Víťazi sa naozaj nemusia hanbiť za svoj výsledok.

     • Vyučovanie anglického jazyka s anglickým lektorom.

     •  Vážení rodičia.V školskom roku 2019/2020 je na našej škole možnosť týždennej výuky anglického jazyka s anglickým lektorom z akadémie SIDAS. Vaše deti majú možnosť 5 vyučovacích hodín denne stráviť s "native lektorom".Zábavnou formou a efektívnym spôsobom obohatiť svoju angličtinu a zlepšiť jazykovú zručnosť bez ohľadu na počiatočnú jazykovú úroveň. Program kurzu je prispôsobený veku a jazykovej úrovni detí v danej skupine. Kurz sa organizuje pre žiakov 5.-8.ročníka.Cena za žiaka je 41 € za 25 hodín ( 1,64€ za hodinu). Kurzu sa už zúčastnilo viac ako 30 000 žiakov vo veku od 6 do 19 rokov. Väčšina z nich potvrdila, že sa im investícia oplatila.

     • Organizácia vyučovania od 3.9. do 6.9.2019

     •  

      Utorok

      3.9.2019

      1. ročník- 3 vyučovacie hodiny do 10.20 hod. s triednym učiteľom, následne ŠKD ( domov s rodičom, ak žiak nenavštevuje ŠKD)

      2.- 4. ročník- 4 vyučovacie hodiny do 11.25 hod. s triednym učiteľom, následne ŠKD ( domov, ak žiak nenavštevuje ŠKD)

      5.-9. ročník- 5 vyučovacích hodín s triednym učiteľom

      Streda

      4.9.

      1. ročník- 3 vyučovacie hodiny do 10.20 hod. s triednym učiteľom, následne ŠKD ( domov s rodičom, ak žiak nenavštevuje ŠKD)

      2.-9. ročník- vyučovanie podľa rozvrhu

      Štvrtok

      5.9.

      1.- 9. ročník- vyučovanie podľa rozvrhu

      Piatok

      6.9.

      1.- 9. ročník- vyučovanie podľa rozvrhu

      Od 3.9.- Ranná ŠKD od 5.55 hod. v zbernej triede na dolnej chodbe školy ( informácia o zbernej triede na vchodových dverách školy), ŠKD do 17.00 hod.

      ŠPP plávanie- z dôvodu prerušenia prevádzky krytej plavárne od stredy 4.9. 2019  suchý tréning v telocvični školy vždy 1. alebo 5.vyučovaciu hodinu podľa rozvrhu danej triedy.

      ŠPP ľadový hokej – podľa rozpisu HK 95 a rozvrhu danej triedy, do školy aj zo školy na ŠPP na zimný štadión pôjdu žiaci MHD so sprievodnou osobou.

      Zmeny včas oznámime.

     • Atletika

     • Koniec školského roka v športových súťažiach už tradične patrí kráľovnej športu - atletike. V okresnom kole družstvo dievčat vyybojovalo 3.miesto. Chlapci zvíťazili a postúpili na kraj do Dubnice nad Váhom. Tam im o vlások uniklo víťazstvo, ale aj tak obsadili krásne 2.miesto. Druhí boli aj v štafete, Jakub Križan bol druhý vo vrhu guľou a Ján Chupáč bol zlatý v behu na 300m a postúpil na celoslovenské kolo do Košíc. Gratulujeme a veríme, že Janko sa nestratí ani  medzi atletickou elitou Slovenska v Košiciach.

     • Dobrovoľníci pomáhajú v čase prázdnin

     • Kým si žiaci užívajú prázdniny, v škole sa stále niečo deje. I v tomto prázdninovom čase nám dobrovoľníci z firmy DRB Dongil Rubber Belt Slovakia v Považskej Bystrici pomáhali so skrášľovaním a zveľaďovaním školského prostredia. Aj vďaka ich pomoci sa môžete v septembri tešiť na vizuálne zmeny na chodbách i v triedach. Ďakujeme :-)

     • Naše mená v hlaholike

     • Počiatky nášho jazyka a písma siahajú do dávnych dejín. V piatom ročníku sme si na hodinách literatúry čítali Moravsko-panónske legendy, ktoré rozprávajú o živote Konštantína a Metoda. Bratia zo Solúnu, ktorým vďačíme za vznik písma a jazyka na našom území od roku 863. Žiaci z 5.A si vyskúšali napísať svoje mená v hlaholike. Písmo sa im veľmi páčilo a bez problémov napísali svoje mená. Vznikli krásne práce, s ktorými sa s radosťou pochválime aj vám.

     • Projekty školy "Mesto si ty"

     • Prosíme Vás o pomoc a hlasovanie za naše projekty.

       

      Máme podané tri projekty: Petangové ihrisko, Športujeme spoločne a Náučný chodník.

      Ak nás chcete podporiť, hlasujte za všetky tri.

       

      Systém verejného hlasovania:

      1. hlasujúci sa pred začatím hlasovania musí zaregistrovať pod svojím menom,

      2. jedna osoba môže odovzdať jednému projektu iba jeden hlas,

      3. jedna osoba môže hlasovať aj za viacero projektov, resp. všetky projekty súčasne.

      Hlasovanie prebieha na webovej stránke Mesta Považská Bystrica od 3. – 17. júla 2019

      Všetko na priloženom linku...

      http://www.povazska-bystrica.sk/mapa-stranky.phtml?id_menu=149763&limited_level=1&stop_menu=149763&hyb=149763

      ĎAKUJEME

     • PYROTECHNIKA A BEZPEČNOSŤ

     • V piatok 24. 5. 2019 sa na našej škole uskutočnila beseda s príslušníkom vojenskej polície  Stanislavom Fedorčákom  na tému PYROTECHNIKA.  Zúčastnili sa jej žiaci 3.A a 3.B triedy. Dozvedeli sa  veľa  nového  o  bezpečnom   používaní  zábavnej  pyrotechniky. Beseda žiakov veľmi zaujala.

      Pyrotechnik varoval žiakov pred manipuláciou s akýmkoľvek nálezom,  ktorý by mohol byť muníciou. „V prvom rade treba každý takýto nález nahlásiť polícii. V žiadnom prípade by sa s predmetom nemalo manipulovať, už vôbec nie prevážať či premiestňovať ho. Môže  ísť o aktívne  strelivo, ktoré je nebezpečné a pri nesprávnom zaobchádzaní hrozí aj výbuch," vysvetlil pán Fedorčák. Nasledovalo množstvo zvedavých otázok, na ktoré žiakom trpezlivo odpovedal. Za zaujímavú besedu ďakujeme, prajeme veľa úspechov v práci a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu :-)

     • Exkurzia do Salzburgu a okolia

     • Aj posledný týždeň pred prázdninami sa u nás v škole žilo zážitkami z neďalekej cudziny, Rakúska. Žiaci z rôznych tried siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka spoznávali kultúru, prírodu i históriu nášho susedného štátu. Spoločne sme navštívili Hitlerovo Orlie hniezdo - Kehlsteinhaus v nadmorskej výške 1834m n.m. v Berchtesgadene. Očarilo nás prostredie, skaly a nadmerný výhľad na jazero Koenigsee. Naša cesta potom viedla do zámočku Hellbrunn. Tam sa nás veľmi páčili a v skutočne horúcich podmienkach osviežili Wasserspiele, ktoré boli zdrojom zábavy nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Po noci strávenej v hoteli na okraji Salzburgu sme na druhý deň pokračovali v priehladke starého mesta a pevnosti Hohensalzburg, na ktorú viedlo vyše 140 schodov a náročná prístupová cesta. Odmenou za jej prekonanie bol očarujúci výhľad na mestskú panorámu. Naše potulky Rakúskom sme ukončili v najkrajšej dedinke Hallstatt, kde sme si zaspomínali na ťažbu soli a dobu halštatskú, ktorá bola všetkým známa z hodín dejepisu. Touto exkurziou sa nám podarilo prepojiť naše poznatky z geografie, dejepisu a samozrejme z cudzích jazykov. Veríme, že aj takáto forma vyučovania prehĺbila naše vedomosti a bude krásnou spomienkou na zlaté školské časy. :-)

     • Jánošíkove diery - školský výlet 5.B a 7.B

     • Naša krajina je jedinečná svojou prírodou a krásami, ktoré ponúka. Majestátne hory, zelené lúky, zurčiace potôčiky, čistý vzduch... toto všetko mohli spoznávať a obdivovať žiaci 5.B a 7.B na školskom výlete v Jánošíkových dierach. Kochanie sa prírodou prešlo v náročnejších úsekoch na skúšku odvahy, kedy sme zdolávali povestné rebríky. Spoločne sme zvládli náročnú 5 a pol kilometrovú túru. Deťom sa túra naozaj páčila, no ako to už v dnešnej dobe býva, nezaobišlo sa to ani bez hry. Namiesto toho, aby sedeli pri počítačoch a hrali hry, navštívili Grid Laser Arenu v Žiline a užili si zaujímavú zábavu, pri ktorej rozvíjali tímovú spoluprácu, naučili sa orientovať v priestore pri zníženej viditeľnosti a v neposlednom rade sa poriadne zapotili :) Takejto zábave neodolali ani pani učiteľky, ktoré si hru naozaj užili. Deň ale nekončil ani touto aktivitou a obe triedy utužovali vzťahy v kolektíve nocou v škole, spoločnou opekačkou, florbalom a inými aktivitami.

     • Výstava TITANIC

     • Považská knižnica v Považskej Bystrici v našich priestoroch pripravila zaujímavú výstavu. Výstava je pripravená v hokejovej miestnosti .

     • Zábavná telesná výchova

     • Hodiny telesnej výchovy sú vo všeobecnosti u detí veľmi obľúbené, no napriek tomu sa na našej škole snažíme tieto hodiny viac zatraktívniť. Vďaka internetovej stránke www.telocvikari.sk sme zapožičali 4 "vozíky", pomocou ktorých si deti zábavnou formou rozvíjali hrubú motoriku, orientáciu v priestore, súťaživosť a posilňovali svalstvo, najmä rúk. Vozíky si vyskúšali všetky deti našej školy. Aktivity ich veľmi bavili, no priznali, že bolo veľmi náročné pohybovať sa na nich. Každé vozíky máme započítané na mesiac, chceme, aby si túto atraktívnu formu pohybu vyskúšali aj naši budúci prváci. Preto v piatok k nám zavítali škôlkari z MŠ Grznára. Odmenou nám bola radosť v detských očiach a úsmevy na tváričkách.

      Viac info na:

      www.telocvikari.sk

      https://www.deivo.sk/sport-thieme-sada-4-treningovych-vozikov-na-cvicenie-color-line/