• Zážitkové vyučovanie s anglickým divadlom

• 4. 3. 2024
        • Žiaci 8. ročníka si precvičili svoje jazykové znalosti netradičnou a zábavnou formou a to návštevou anglického divadla „United neighbours of London“. Predstavenie im priblížilo životy siedmich nájomníkov v jednej londýnskej bytovke. Inscenácia poukázala na to, že aj v dobe internetu a sociálnych sietí sú najdôležitejšie tie najbližšie a najreálnejšie vzťahy, ktoré často zanedbávame.

Študenti si precvičili bežné frázy a slovnú zásobu, ktorú využijú v reálnom živote. Predstavenie bolo pútavé pre rôzne úrovne angličtiny, od začiatočníkov až po pokročilých.

• Týždeň zdravia na Šestke

• 4. 3. 2024
        • Cieľom „Týždňa zdravia“ bolo motivovať žiakov k zdravému životnému štýlu a ukázať im, že zdravie je to najdôležitejšie, čo máme. Pripravili sme pre nich mnoho aktivít, niektoré v spolupráci s rôznymi inštitúciami/organizáciami/osobami (Úrad verejného zdravotníctva, Stredná zdravotnícka škola v PB, Centrum voľného času v PB, Otužilci a zimní plavci z Podhradského mora, canisterapeutka, policajt). Týždeň zdravia nám priniesol veľa nových poznatkov a zručností, ktoré všetkým zúčastneným pomôžu žiť zdravšie a šťastnejšie.

Naučili sme sa:

- rozlišovať zdravé a nezdravé potraviny,

- spoznať výživové hodnoty rôznych potravín,

- pozorovať a vyhodnotiť svoje stravovacie návyky, porovnať si navzájom desiate a určiť ich zloženie,

- informácie o výskyte škodlivých látok v potravinách a ako sa im vyhnúť,

- o následkoch nezdravých potravín na naše zuby a dôležitosti správnej dentálnej hygieny,

- v anglickom a nemeckom jazyku novú slovnú zásobu k téme zdravie, zdravé potraviny a jej zložky,

- ako vplývajú pozitívne a negatívne vyslovené slová adresované ľuďom na ich psychiku,

- bezpečne sa správať v domácom prostredí a následne podať prvú pomoc pri úraze.

Zlepšili sme si:

- duševné zdravie pomocou relaxačných techník zameraných na odbúravanie stresu,

- harmóniu tela a mysle pomocou jogových cvičení,

- uvedomenie si vlastnej jedinečnosti a následne pozitívneho sebaprijatia pomocou realizovaných aktivít,

- sebavedomie vďaka „Stromu života“,

- vedomosti o canisterapii,

- praktické zručnosti podania prvej pomoci vďaka odborným workshopom a nácviku na figurínach,

- zdravý spánok pri zapojení sa do týždennej výzvy spať aspoň 9 hodín denne.

Dozvedeli sme sa:

- o dopade návykových látok, energetických nápojov na zdravie,

- o škodlivosti energetických nápojov vďaka názornej ukážke množstva kofeínu a cukru v nich,

- o vplyve alkoholu (metanolu a etanolu) na naše zdravie,

- o zakázaných dopingových látkach v športe a ich možnom dopade na človeka,

- o benefitoch plávania pre ľudské telo,

- zaujímavé informácie o otužovaní, zimnom a diaľkovom plávaní,

- o správnom reprezentačnom správaní sa športovca, nakoľko je vzorom pre deti a mládež.

Pripravili sme si:

- zdravé raňajky,

- ochutnávky smothie,

- antistresové bylinkové čaje.

• Beseda s Otužilcami z Podhradského mora

• 3. 3. 2024
        • V piatok 1.3. 24 k nám  do školy zavítali zástupcovia otužilcov z Považskej Bystrice - Roman Klinčúch a Lucia Černá. Prišli našim žiakom porozprávať o tom, prečo otužovať, ako to správne robiť, aký to má prínos pre organizmus a zároveň ako otužovanie učí človeka prekonávať samého seba, čo sa v živote deje nespočetnekrát.

Žiakov beseda zaujala.  Dozvedeli sa aj, prečo neskákať do vody po hlave alebo šípku. Zároveň o výzvach , ktoré si človek môže stanoviť. Boli prekvapení z výzvy , ktorú si dali naši otužilci a to je - preplávať prieplav La Manche a to už v auguste 2024, kde budú reprezentovať Slovesnko.Zaujímalo ich ako prijímajú stravu počas plávania v studenej vode, či sa nestratia, či nestretnú chobotnicu alebo iné prekážky...... Veríme, že sa opäť stretneme v ďalšom školskom roku a dozvieme sa, ako naši otužilici pokorili La Manche.