Na hodine anglického jazyka sa siedmaci ocitli v úlohe hľadačov pokladu. Podľa inštrukcií napísaných v angličtine pátrali po sladkej odmene ukrytej v priestoroch školy. Táto aktivita bola zábavným a zároveň efektívnym spôsobom, ako si žiaci precvičili svoje znalosti anglického jazyka pri téme „Smery – Directions“. Tiež si upevnili gramatické štruktúry a slovnú zásobu súvisiacu s opisom cesty, zdokonalili si logické myslenie a tímovú spoluprácu.
SME JEDINEČNÍ
- 5. 3. 2024
Sebaprijatie a uvedomenie si vlastnej jedinečnosti sa dá aj prostredníctvom literatúry. Vyskúšala si to trieda 5. A s knihou „Si výnimočný“ od Maxa Lucada. Podobne ako Gašpar, hlavná postava príbehu, si žiaci po prečítaní knihy na čierne nálepky napísali zlé hodnotenia od autorít, rovesníkov, prípadne okolia.
Následne si na farebné nálepky napísali, v čom sú výnimoční, jedineční, alebo aspoň ako jedným malým krokom môžu prispieť k zlepšeniu toho, čo im nejde.V poslednom zadaní úlohy vyjadrili niečo pozitívne na spolužiaka vedľa seba.
Napísať pár srdečných slov sa ukázalo ako ťažšia úloha, než sa na prvý pohľad zdalo. Študenti museli prekonať ostych a zamyslieť sa nad silnými stránkami i jedinečnými vlastnosťami svojich spolužiakov.
Zážitkové vyučovanie s anglickým divadlom
- 4. 3. 2024
Žiaci 8. ročníka si precvičili svoje jazykové znalosti netradičnou a zábavnou formou a to návštevou anglického divadla „United neighbours of London“. Predstavenie im priblížilo životy siedmich nájomníkov v jednej londýnskej bytovke. Inscenácia poukázala na to, že aj v dobe internetu a sociálnych sietí sú najdôležitejšie tie najbližšie a najreálnejšie vzťahy, ktoré často zanedbávame.
Študenti si precvičili bežné frázy a slovnú zásobu, ktorú využijú v reálnom živote. Predstavenie bolo pútavé pre rôzne úrovne angličtiny, od začiatočníkov až po pokročilých.
Týždeň zdravia na Šestke
- 4. 3. 2024
Cieľom „Týždňa zdravia“ bolo motivovať žiakov k zdravému životnému štýlu a ukázať im, že zdravie je to najdôležitejšie, čo máme. Pripravili sme pre nich mnoho aktivít, niektoré v spolupráci s rôznymi inštitúciami/organizáciami/osobami (Úrad verejného zdravotníctva, Stredná zdravotnícka škola v PB, Centrum voľného času v PB, Otužilci a zimní plavci z Podhradského mora, canisterapeutka, policajt). Týždeň zdravia nám priniesol veľa nových poznatkov a zručností, ktoré všetkým zúčastneným pomôžu žiť zdravšie a šťastnejšie.
Naučili sme sa:
- rozlišovať zdravé a nezdravé potraviny,
- spoznať výživové hodnoty rôznych potravín,
- pozorovať a vyhodnotiť svoje stravovacie návyky, porovnať si navzájom desiate a určiť ich zloženie,
- informácie o výskyte škodlivých látok v potravinách a ako sa im vyhnúť,
- o následkoch nezdravých potravín na naše zuby a dôležitosti správnej dentálnej hygieny,
- v anglickom a nemeckom jazyku novú slovnú zásobu k téme zdravie, zdravé potraviny a jej zložky,
- ako vplývajú pozitívne a negatívne vyslovené slová adresované ľuďom na ich psychiku,
- bezpečne sa správať v domácom prostredí a následne podať prvú pomoc pri úraze.
Zlepšili sme si:
- duševné zdravie pomocou relaxačných techník zameraných na odbúravanie stresu,
- harmóniu tela a mysle pomocou jogových cvičení,
- uvedomenie si vlastnej jedinečnosti a následne pozitívneho sebaprijatia pomocou realizovaných aktivít,
- sebavedomie vďaka „Stromu života“,
- vedomosti o canisterapii,
- praktické zručnosti podania prvej pomoci vďaka odborným workshopom a nácviku na figurínach,
- zdravý spánok pri zapojení sa do týždennej výzvy spať aspoň 9 hodín denne.
Dozvedeli sme sa:
- o dopade návykových látok, energetických nápojov na zdravie,
- o škodlivosti energetických nápojov vďaka názornej ukážke množstva kofeínu a cukru v nich,
- o vplyve alkoholu (metanolu a etanolu) na naše zdravie,
- o zakázaných dopingových látkach v športe a ich možnom dopade na človeka,
- o benefitoch plávania pre ľudské telo,
- zaujímavé informácie o otužovaní, zimnom a diaľkovom plávaní,
- o správnom reprezentačnom správaní sa športovca, nakoľko je vzorom pre deti a mládež.
Pripravili sme si:
- zdravé raňajky,
- ochutnávky smothie,
- antistresové bylinkové čaje.
Beseda s Otužilcami z Podhradského mora
- 3. 3. 2024
V piatok 1.3. 24 k nám do školy zavítali zástupcovia otužilcov z Považskej Bystrice - Roman Klinčúch a Lucia Černá. Prišli našim žiakom porozprávať o tom, prečo otužovať, ako to správne robiť, aký to má prínos pre organizmus a zároveň ako otužovanie učí človeka prekonávať samého seba, čo sa v živote deje nespočetnekrát.
Žiakov beseda zaujala. Dozvedeli sa aj, prečo neskákať do vody po hlave alebo šípku. Zároveň o výzvach , ktoré si človek môže stanoviť. Boli prekvapení z výzvy , ktorú si dali naši otužilci a to je - preplávať prieplav La Manche a to už v auguste 2024, kde budú reprezentovať Slovesnko.Zaujímalo ich ako prijímajú stravu počas plávania v studenej vode, či sa nestratia, či nestretnú chobotnicu alebo iné prekážky...... Veríme, že sa opäť stretneme v ďalšom školskom roku a dozvieme sa, ako naši otužilici pokorili La Manche.
Štafetové hry inak
- 29. 2. 2024
Na hodinách plaveckej prípravy žiaci štvrtého ročníka trénovali aj netradičné štafetové plávanie. Deti v sebe nezapreli dravosť a húževnatosť, tímy sa navzájom povzbudzovali, čím sa upevnili ich kamarátske väzby. A tak sa štafety premenili na preteky plné zábavy a smiechu.
Canisterapia na Šestke
- 28. 2. 2024
V pondelok našich druhákov navštívila canisterapeutka pani doktorka MVDr. Danka Palušová so svojou štvornohou kamarátkou Orchideou.
Deti sa najskôr zoznámili so psíkom, dozvedeli sa, ako sa o neho starať, i ako porozumieť reči jeho tela. Naučili sa vytvoriť jednoduché hlavolamy a "čucholamy", ktoré psíkom pomáhajú relaxovať, učiť sa koncentrácii a pomáhajú aj pri výchove a tréningu psíka.
Najviac sa však deťom páčili spoločné hry s Orchideou. Ďakujeme pani doktorke a jej štvornohej kamarátke za nezabudnuteľný zážitok.
Čas v 1.B
- 27. 2. 2024
Je ČAS Vám opäť priniesť malú ochutnávku z našej ,,kuchyne” 1.B. Tentokrát, sme sa počas celého dňa zaoberali témou ČAS. Najskôr sme si samotnú tému vyvodili na základe obrázkov, ktoré sme v skupine zoradili a následne o nich diskutovali.
Neskôr sme sa rozprávali o tom, akými nástrojmi môžeme merať čas. Našou úlohou bolo poskladať puzzle na interaktívnej tabuli a tak uhádnuť jeden z nástrojov na meranie času, s ktorým sme šli počas celého dňa pracovať - presýpacie hodiny. Aký postup zvoliť pri zostrojení presýpacích hodín? Ten sme zisťovali pomocou interaktívnej hry wordwall.
Samotná tvorba presýpacích hodín nám šla na jednotku, rovnako aj samotné meranie aktivít. Urobiť 20 drepov, prepísať vetu z tabule či vypiť spoločne pohár vody, všetko sme zvládli výborne. Namerané hodnoty sme zapísali do pripravenej tabuľky, vyhodnotili sme ich a pomaličky bol deň za nami.
Hry vo vode spestrujú vyučovanie a spájajú žiakov
- 16. 2. 2024
Okrem klasického vyučovania a športovej prípravy v podobe plávania si žiaci našej školy užijú aj zábavu v podobe hier vo vode, pri ktorých taktiež rozvíjajú rôzne zručnosti. Fotografie zachytávajú šiestakov a deviatakov pri vodnom póle.
Zmiešané družstvá prinášajú viacero benefitov. Vďaka nim sa žiaci učia spolupracovať, čo podporuje vzájomný rešpekt a zodpovednosť, taktiež si utužujú kamarátstva.
Hviezdoslavov Kubín
- 16. 2. 2024
Žiaci II. stupňa sa zapojili v poradí už do 70. ročníka celoslovenskej recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín.
V druhej kategórii sa umiestnili žiaci Alex Gombár, Sebastián Golier, Melissa Zábojníková, Michaela Červencová, Júlia Jaseňovcová. V tretej kategórii sa umiestnila trojica dievčat Sofia Lörinczová, Nikol Kocanová a Sofia Stráňovská.
Postupujúcim žiakom blahoželáme a prajeme veľa úspechov v okresnom kole!
1
Keď sa zima nevydarí, my sa vynájdeme...
- 13. 2. 2024
Aj napriek nepriazni počasia sme zažili nezabudnuteľký výlet, ktorý spojil prírodu, kultúru a zábavu. Turisticko-cestovateľský krúžok sa rozhodol prekonať zimnú melanchóliu a vyraziť za dobrodružstvom.
Na začiatku našej cesty sme si obzreli okolie kúpeľov Nimnice a pokračovali na cyklistickú trasu do Púchova.
V Púchove sme sa ocitli uprostred veselého fašiangového ruchu. Na záver sme sa vybrali do Považskej Bystrice na bowling. Bol to skvelý spôsob, ako zakončiť náš výlet.
Dnešný deň nám ukázal, že aj keď sa zima nevydarí, stačí sa vynájsť a objaviť krásy a radosti okolo nás.
Rozlišovacie znamienka v 2. ročníku
- 12. 2. 2024
Na hodine slovenského jazyka si druháci precvičovali učivo o rozlišovacích znamienkach. Využívali sme online nástroje ToolBee a Wordwall, ktoré ponúkajú rozmanité aktivity.
V prvej aktivite si deti overili svoje vedomosti v kvíze o rozlišovacích znamienkach. V ďalšej si precvičili rozlišovanie a správne používanie slov, v ktorých rozlišovacie znamienko mení význam slova.
Veľmi obľúbenou aktivitou detí je koleso šťastia, v ktorej dopĺňali do slov chýbajúce rozlišovacie znamienka. Popri využívaní digitálnych technológií sme nezabudli ani na pohyb a žiaci si precvičili učivo v netradičnom behacom diktáte.
Rozmanitosť metód robí vyučovanie príjemnejším, zaujímavejším a zábavnejším nielen pre žiakov, ale aj učiteľa.
Spolupráca v 6.B na hodine občianskej výchovy
- 12. 2. 2024
Skupinová práca je dôležitá v mnohých aspektoch života. Avšak spolupráca v skupine vie byť poriadne náročná. Pomôcť môže metóda „Mozog, ruka, ústa, mediátor“, pri ktorej si žiaci rozdelia úlohy. Mozog premýšľa, ruka kreslí, ústa prezentujú a mediátor udržuje priateľskú atmosféru, rovnako však tlmí hlučnosť pri práci v skupine. Žiaci si pomáhajú, zodpovednosť za jednotlivé úkony však nesie konkrétny žiak. A výsledok? Spokojní žiaci, ktorí pracujú a tvoria. Ak neveríte, spýtajte sa našich šiestakov, ktorí si to vyskúšali na hodine občianskej náuky.
Karneval
- 9. 2. 2024
Popoludnie 8. 2. si užili žiaci I.stupňa so svojimi p.učiteľkami a vychovávateľkami na karnevale...
Súťažilo sa a tancovalo. Vybrať tú najoriginálnejšiu, či najvtipnejšiu masku bolo veľmi náročné. Nápadov bolo neúrekom. Vlastnoručne vyrobené masky ako autíčko, smart TV, muchotrávka či potápač ocenili všetci.
Zabávať sa prišli aj filmové postavičky či zvieratká. Domov sa nikomu nechcelo :-)
Na FB, v našej skupine Priateľská 6-ka môžete aj vy cez video zažiť s nami atmosféru nášho karnevalu.